بالا

تشریح نقش فناوری اطلاعات در پیشبرد اهداف صنایع خودروسازی

تشریح نقش فناوری اطلاعات در پیشبرد اهداف صنایع خودروسازی

تشریح نقش فناوری اطلاعات در پیشبرد اهداف صنایع خودروسازی

کارشناس فناوری اطلاعات به تشریح نقش فناوری اطلاعات در پیشبرد اهداف صنایع خودروسازی پرداخت و گفت: یکی از مهم‌ترین کاربردهای فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در صنعت خودرو ایجاد یکپارچگی در مدیریت اطلاعات زنجیره تأمین خودرو است.

امین چاروسه در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به تاثیرگذاری فناوری اطلاعات در تمامی حوزه ها گفت: در سالهای اخیر رقابت بین شرکای تجاری در تمامی حوزه ها به مهم‌ترین عامل توسعه کاربردهای فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی تبدیل شده و می‌توان این نکته را به عنوان محرک اصلی در توسعه این فناوری‌ها معرفی کرد.

وی بکارگیری فناوری اطلاعات را در صنعت خودروسازی باعث افزایش رقابت در این حوزه دانست و گفت: در یک بازار بسیار فشرده و رقابتی مانند صنعت خودرو و در شرایطی که چندین رقیب برای دستیابی به سهم بیشتر از یک بازار محدود با هم رقابت می‌کنند، همگی خود را موظف می‌دانند تا برای ارائه محصولات ارزان‌تر و با کیفیت بهتر سرمایه‌گذاری کنند که در اینجا به‌کارگیری فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی بهترین روش برای دستیابی به هر دو هدف است.

۳

چاروسه خاطر نشان کرد: در صنعت خودرو و قطعات وابسته نیز به ‌کارگیری این فناوری‌ها باعث می‌شود که ارزش افزوده فراوانی نصیب تولید کننده و اجزاء درگیر در زنجیره تأمین و در نتیجه مصرف کننده نهایی شود.

وی در ادامه سخنان خود به کاربردهای فناوری اطلاعات در صنعت خودروسازی اشاره کرد و گفت: کاربردهای IT در صنعت خودرو بسیار زیاد و قابل ملاحظه است، مثلا در بخش خرید، امکان تأمین مواد اولیه را از منابع گسترده‌تر و با قیمت‌ها و هزینه‌های جانبی پایین‌تر امکانپذیر می‌کند. در بخش تولید، انتقال الکترونیکی اطلاعات میان تأمین‌کننده، تولید کننده و مشتری و زمان چرخه تولید را کاهش می‌دهد و اجازه می‌دهد تا محصولات بیشتری در زمان مساوی و یا حتی کمتر تولید شود. بدین ترتیب هزینه‌های ثابت تولید و در نتیجه قیمت تمام شده محصولات کاهش می‌یابد.

چاروسه گفت: در بخش خدمات مشتریان، ضمن افزایش رضایت مشتریان، هزینه‌های پشتیبانی این بخش نیز کاهش می یابد. در مجموع ضمن کاهش هزینه‌های واسطه‌گری، تبلیغات، بازاریابی و فروش، کانال‌های جدیدی را نیز برای افزایش تقاضا و فروش محصولات فراهم می‌کند.

وی اضافه کرد: اصطلاحا به تمامی فعالیتهای مرتبط با جریان و تبدیل کالاها از مرحله استخراج ماده‌ خام تا تحویل به  مصرف‌ کننده نهایی و نیز جریانهای اطلاعاتی مرتبط با آن زنجیره تامین گفته می‌شود که مدیریت زنجیره تامین نیز فرایندی است که بر یکپارچه سازی فعالیت‌های زنجیره تامین و جریان‌های اطلاعاتی مرتبط  با آنها از طریق بهبود روابط در زنجیره، برای دستیابی به مزیت رقابتی قابل اتکا و مداوم تأکید دارد.

چاروسه ادامه داد: مدیریت زنجیره تامین دارای سه فرآیند عمده است. مدیریت اطلاعات، مدیریت لجستیک و مدیریت روابط که هر کدام وظیفه خاص خود را دارند.

وی افزود: مدیریت اطلاعات هماهنگ و مناسب میان شرکا باعث می‌شود تا بهبود فزاینده‌ای در سرعت، دقت، کیفیت و جنبه‌های دیگر داشته باشیم، علاوه بر این مدیریت صحیح اطلاعات موجب یکپارچگی بیشتر در زنجیره تأمین خواهد شد.

دبیر سابق همایش IT  در خودروسازی به مشکلات این عرصه اشاره کرد و گفت: تبادل اطلاعات در زنجیره تأمین به‌طور طبیعی با مشکلاتی مواجه است که تغییرات ناگهانی تقاضا از سوی مشتریان نهایی میزان موجودی در هر یک از گره های زنجیره عرضه را از کنترل خارج می کند.

وی اضافه کرد: همچنین نگهداری مقدار زیادی موجودی اطمینان در طول زنجیره عرضه هزینه بالای انبارداری و خواب سرمایه را به شرکای زنجیره تحمیل می‌کند که به خاطر طولانی بودن زمان تحویل سفارش‌ها سطح خدمت پایین می‌آید و علاوه بر این موارد عملیات سفارش‌گیری، سفارش‌گذاری و پردازش سفارش‌ها مستلزم صرف هزینه‌های بالایی است.

چاروسه اضافه کرد: این در حالی است که اگر شرکت‌های درگیر در زنجیره تأمین خودرو، اطلاعات مناسب را در زمان مناسب دریافت کنند به راحتی می‌توانند به برنامه‌ریزی و پیش‌بینی بهتر وظایف خویش بپردازند.

وی تاکید کرد: توزیع صحیح و درست اطلاعات در سیستم‌های اطلاعاتی زنجیره تأمین، هسته مرکزی و کانون اصلی یکپارچگی زنجیره‌های تأمین است.

کارشناس IT اظهار داشت : فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی بهترین امکان را برای ارائه این خدمات در اختیار صنعت خودرو و صنایع وابسته قرار می‌دهد. مطالعات تجربی متعدد صحت ادعاهای فوق را تایید می کنند و بر همین اساس و در سطح بین‌المللی بسته‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزارهای متعددی به‌منظور ارائه خدمات فوق طراحی، پیاده‌سازی و بکار گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعدادی از این راه‌حل‌ها در کشور ما نیز به‌کار گرفته شده اند. البته اولین گام در توسعه این فناوری‌ها در هر صنعتی، شناسایی زمینه‌هایی است که با به‌کارگیری این سیستم‌ها می‌توان مزیت رقابتی بیشتری ایجاد کرد.

Share