بالا

وبینار

تا به امروز مطمئنا در کنفرانس ها و سمینارهای متعددی شرکت نموده اید و بنا به اعتبار و درجه اهمیت انها، از مطالب جدید، اطلاعات و تحقیقات مربوط به موضوع بحث استفاده کرده اید. اما تصور کنید اگر این امکان بوجود می آمد که با صرف وقت و هزینه ای اندک و بدون متحمل شدن مشکلات ترافیکی، محدودیت های جغرافیایی و حتی در زمان های مناسب تر، در سمینارها، رویدادها، کنفرانس ها و نشستهای علمی شرکت کرد و از دانش این رویدادها با کمترین هزینه و بالاترین اثربخشی بهره مند شد.
هم اکنون با پیشرفت های قابل توجهی که در حوزه فناوری اطلاعات در جهان و در کشور اتفاق افتاده و بهبودهای زیرساختی اینترنت در ایران بوجود آمده است، ابزارهای آنلاین بسیاری برای برگزاری کلاس ها، سمینارها و رویدادهای آنلاین بوجود آمده است. مهمترین این ابزارها، نرم افزار های تحت وب برگزاری سمینار آنلاین یا در اصطلاح وبینار میباشند که از طریق آنهامی توانید در منزل خود بنشینید و در سمینارها و رویدادهای مختلف به صورت زنده شرکت کنید. مهم نیست که کجای ایران پهناور و یا جهان باشید، مهم اینست که اینترنت داشته باشید!!

واژه وبینار Webinar از عبارت Web-based seminar گرفته شده است و به رویدادها و سمینارهایی اشاره دارد که در آن با اعلام زمان مشخص به مدعوین جلسه (کاربران آنلاین)، سخنران یا سخنرانان همزمان به صورت آنلاین وارد محیط وبینار شده و بحث خود را شروع کنند، اسلاید های خود را به اشتراک بگذارند و کاربران نیز بصورت کاملا تعاملی و آنی در مباحث شرکت کرده، پرسشهای خود را (متنی، صوتی یا تصویری) مطرح کنند و در همان زمان پاسخ خود را از مدرس یا سخنران دریافت نمایند.

به صورت کلی میتوان گفت که وبینار، هر آنچیزی که در عمل و بصورت حضوری از کلاس های درس، سمینارها و یا سایر رویدادهای تجاری یا آموزشی انتظار دارید را شامل می شود اما بصورت غیر حضوری و از راه دور و بر بستر اینترنت نسبتا پر سرعت.

مزایای وبینار:

– ارائه همزمان صدا و تصویر
– تعداد شرکت کنندگان نا محدود
– امکان ارائه و مدیریت همزمان چندین کلاس
– امکان استفاده از انواع فایل ها (PDF,Word,Excel,PowerPoint)
– ارائه تخته مجازی مشابه تخته وایت برد
– امکان ضبط وبینار و کلاس
– قابل استفاده در موبایل و تبلت
– سازگار با سرعت های مختلف اینترنت