بالا

پادکست سیزدهم: مقدمه ای بر ایمیل مارکتینگ

مقدمه ای بر ایمیل مارکتینگ

پادکست سیزدهم: مقدمه ای بر ایمیل مارکتینگ

تعریف کوتاه و ساده بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ یعنی ارسال ایمیل به مشتریان سابق، مشتریان فعلی یا هر شخص دیگری که خودش با اختیار از راهی مشخص ایمیل خودش رو در اختیار ما قرار داده و به ما اجازه ارسال ایمیل داده و ممکنه در آینده تبدیل به مشتری ما بشه و از ما خرید کنه و یا اینکه شاید هیچ وقت مشتری ما هم نشه و خریدی هم انجام نده.

بسیاری از افراد به اشتباه تصور میکنند ایمیل مارکتینگ یعنی اینکه از سطح اینترنت هر چقدر که تونستیم ایمیل جمع آوری کنیم و بعد برای افراد ایمیل تبلیغاتی انبوه ارسال کنیم! یا اینکه پول بدیم به کس دیگری که این کار رو با این روش برای ما انجام بده !!!

ایمیل مارکتینگ یکی از روش های بسیار محبوب و موثر بازاریابی اینترنتی هست.

هدف از ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ میتونه با اهداف متفاوتی از جمله اطلاع رسانی، برقراری ارتباط موثر و مداوم با افراد برای فروش های آینده، معرفی، تبلیغ، فروش محصول یا خدمات، برگرداندن دوباره کاربران به سایت و وبلاگ، اعتماد سازی و برندسازی، وفادار ساختن کاربران و مشتریان انجام بشه.

به طور کلی ایمیل های ارسالی به سه گروه تقسیم میشن:

  • ایمیل های اطلاعاتی
  • ایمیل های اطلاعاتی-تبلیغاتی
  • ایمیل های صرفا تبلیغاتی

به نظر من ایمیل های اطلاعاتی-تبلیغاتی از بهترین نوع های اون هست، یعنی اینکه هم به کاربران و مشتریانتون اطلاعات رایگان و ارزشمندی ارائه میدید و هم محصولات یا خدمات خودتون رو تبلیغ میکنید و به فروش می‌رسونید.

روش صحیح ایمیل مارکتینگ

برای اینکه ایمیل مارکتینگ رو به صورت صحیح و اصولی انجام بدید در ابتدا باید به روش های مختلف ایمیل های کاربران سایت یا وبلاگ خودتون رو جمع آوری بکنید و از اونها اجازه بگیرید، یعنی خودشون و با اختیار خودشون ایمیل رو در اختیار شما قرار میدن. میتونید یک هدیه به صورت رایگان به اونها بدید و لازمش هم این باشه که قبل از اینکه اونها هدیه رو دانلود بکنند باید ایمیل خودشون رو ثبت کنند، میتونید در سایت خودتون خبرنامه داشته باشید و وقتی در خبرنامه سایت شما عضو میشن ایمیل اونها به لیست شما اضافه بشه، اگر سایت شما امکان ثبت نام داره و وقتی عضوگیری میکنید ایمیل اونها ثبت میشه یا وقتی مشتریان سفارشات خودشون رو ثبت میکنند ایمیل رو در اختیار شما قرار میدن. اگر میخواید به اونها هدیه ای بدید حتما توضیح بدید که ایمیل شما در اختیار هیچ کسی قرار نمیگیره و محفوظ میمونه و بهتر هست به اونها بگید که چند بار در هفته میخواید برای اونها ایمیل ارسال کنید و اینکه هر وقت بخوان میتونند عضویت خودشون رو لغو کنند تا افراد خیالشون راحت باشه و ترغیب بشن ایمیل خودشون رو وارد کنند و بدونند که قراره از ایمیل اونها چه استفاده ای بشه و قراره چه چیزی برای ایمیل اونها ارسال بشه.

 

مهمترین نکاتی که برای ایمیل مارکتینگ صحیح باید انجام بدید:

  • ایمیل هایی که ارسال میکنید بی‌ربط نباشه! یعنی اگر سایتی در زمینه ورزش دارید و کاربران سایت به خاطر علاقه ای که به ورزش داشتند ایمیل خودشون رو در اختیار شما قرار دادند شما هم به هیچ وجه نباید در ایمیل خودتون درباره تکنولوژی، تبلت ها و موبایل ها صحبت کنید یا برای فروش اونهارو تبلیغ کنید! مگر اینکه ربطی به ورزش کردن داشته باشه!!!
  • اطلاعات مفید و ارزشمندی رو به صورت رایگان برای اونها ارسال کنید.
  • در ایمیل های ارسالی حتما باید گزینه لغو اشتراک موجود باشه تا کاربران و مشتریان شما هر وقتی که دوست دارند بتونند عضویت خودشون رو لغو کنند و بعد از اون ایمیلی دریافت نکنند.
  • برای ارسال ایمیل ها ترجیها از نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ تحت وب استفاده کنید تا ایمیل های شما به صندوق اصلی اینباکس (inbox) فرستاده بشه و اسپم یا هرزنامه شناخته نشه.

بیش از حد برای اونها ایمیل ارسال نکنید و بدقولی هم نکنید یعنی اگر به اونها گفتید که قراره هفته ای یک ایمیل ارسال کنید پس دو تا و سه تا و بیشتر ارسال نکنید و اگر هم به اونها نگفتید که قراره چند ایمیل ارسال کنید سعی کنید هر هفته یک یا نهایتا دو ایمیل بفرستید.