بالا

پادکست شانزدهم: تبلیغات و بازریابی با واقعیت مجازی

تبلیغات و بازاریابی با واقعیت مجازی

پادکست شانزدهم: تبلیغات و بازریابی با واقعیت مجازی

آیا واقعیت مجازی می‌تواند در بازاریابی و تبلیغات انقلابی برپا کند؟

می‌دانیم که مدتیست واقعیت مجازی (Virtual Reality: VR) به عنوان موج آینده معرفی شده است. شاید الآن زمان آن نباشد اما… با حضور بازیگران بزرگ این صحنه مثل فیسبوک، سونی، سامسونگ و سایرینی که در این تکنولوژی سرمایه‌گذاری‌های عظیمی می‌کنند، چنین رسانه‌ای ظاهرا آمده است که بماند، حتی قوی‌تر از ماندن، اینجاست که تکانی به همه چیز بدهد. و یکی از دلایل آن فراهم کردن تجربه‌ همه‌جانبه‌ای مملو از حس‌های مختلف است که به کمک آن بازاریابان می‌توانند داستان برند خود و خیلی از موضوعات دیگر را مطرح کنند.

تا همین الآن نیز واقعیت مجازی تاخت تازی را در صنعت هدایای تبلیغاتی به راه انداخته است. تامین کنندگان نیز در حال ارائه عینک‌ها و هدست‌های واقعیت مجازی با قابلیت درج لوگو و برند بر روی آن هستند. توزیع کنندگان نیز رد معرفی و فروش آن بسیار موفق بوده‌اند. به طور مثال شرکت هدایای تبلیغاتی Lacey توانست در یک اقدام ۲٫۵۰۰ عدد نمایشگر واقعیت مجازی را به سازمان آتش‌نشانی بفرروشد تا از ان در برنامه آموزش عمومی سازمان برای مردم استفاده شود.

ورای بحث هدایای تبلیغاتی بسیاری از برندها در صنایع متنوع از VR به عنوان اهرمی در فعالیت‌های خلاق استفاده کردند تا در کارهایی نظیر ساخت برندشان و فروش مستقیم استفاده کنند. در ادامه سه مثال استفاده از واقعیت مجازی که توجه ما را جلب نموده است را مرور خواهیم کرد:

Merrell TrailScape:

این کمپانی قصد داشت که تجربه‌ای به یادماندنی و منحصر بفردی برای معرفی پیشرفته‌ترین کفش پیاده‌روی خود، از نظر تکنیکی، خلق کند که کاپرا (Capra) نام داشت. Merrell TrailScape که در زمینه ساخت کفش‌هایی با عملکرد و کیفیت بالا فعالیت می‌کند، در ساخت این محتوا با استودیو Framestore همکاری کرد و به چیزی فرای انتظار دست یافت: ایجاد تجربه چهار بعدی، حساس به حرکت و چند حسی از پیاده‌روی.

با عرضه این محتوا در فستیوال فیلم Sundance افراد این شرکت به شرکت‌کنندگان یک هدست واقعیت مجازی  Oculus Riftارائه می‌دانند که آن‌ها را به زمین سخت کوهستانی Dolomites در ایتالیا منتقل می‌کرد. در همین حین آن‌ها بر روی پل معلقی که به صورت فیزیکی تعبیه شده بود، راه می‌رفتند.

این خلاقیت به عنوان اولین استفاده تجاری از تجربه در حال حرکت با هدست Oculus Rift به ثبت رسید.

عینک شاد

سال پیش مک دوناد سی‌امین سالگرد وعده غذایی شاد (Happy Meal) خود را در سوئد به کمک واقعیت مجازی جشن گرفت. همه چیز مربوط به بسته‌های غذایشان بود. خریداران محصول Happy Meal می‌توانستند جعبه آن را تبدیل به عینک واقعیت مجازی کنند که آن را عینک شاد نامیده بودند(Happy Goggles). کافی بود از روی راهنما قسمت‌های مشخص شده را تا زده و لنزهایی که در آن گذاشته بودند نصب می‌شد و نهایتا یک تلفن هوشمند در آن قرار می‌گرفت.

در محیط این رویداد افراد می‌توانستند بازی Slope Stars را که یک بازی اسکی بود، دریافت کنند. در این بازی واقعیت مجازی شرکت کنندگان تجربه اسکی ۳۶۰ درجه با شادی و نشاط و همچنین آموزش نحوه پایین آمدن سریع از کوه را با هم داشتند. تیم ملی اسکی سوئد نیز این بازی را حمایت کرده بودند و در حدود ۳٫۵۰۰ جعبه عینک شاد در ۱۴ شعبه مک دونالد در سوئد استفاده شد.

مدیر بازاریابی مک دونالد در سوئد گفت: وعده غذای شاد (Happy Meal) یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های منو ما است و همین بستری شد برای رساندن صدایمان به خانواده‌ها به کمک تجربه‌هایی که بر بازی و آموزش تمرکز دارند. وقتی که عینک‌های شاد سال پیش عرضه شدند ما ایمان داشتیم که بسیاری از مردم از بازی اسکی به همراه عینک واقعیت مجازی لذت خواهند برد.

تجربه هولوروم (Holoroom) و هولوگرام (Hologram)

فروشگاه زنجیره‌ای لوازم منزل لو (Lowe) به کمک تکنولوژی واقعیت مجازی نرم افزاری طراحی کرده است که ابتدا افراد نقشه منزل خود را در آن تعیین می‌کنند. سپس هدست واقعیت مجازی را بر روی چشمان خود گذاشته و خانه خود را در آن می‌بینند. در این زمان می‌توانند به کمک تجهیزات این شرکت منزلشان را تجهیز کنند. به کمک این محیط فراهم شده تغییرات قابل ایجاد قبل از خرید هر یک از کالاها در کناار هم قابل تصور خواهد بود. این پروژه که در ۲۰۱۴ معرفی گردید تا به امروز در ۱۹ فروشگاه در آمریکا نیز استفاده شده است.

همچنین این شرکت با همکاری مایکروسافت پروژه واقعیت آمیخته‌ای را با نام تجربه HoloGram به طور آزمایشی در دو فروشگاه خود اجرا کرد. در این برنامه خلاقانه مشتریان می‌توانستند اشیا فیزیکی و هولوگرام‌های دیجیتالی را به کمک هدست HoloLens مایکروسافت در یک نمایشگاه به شکل آشپزخانه ببینند. به گفته مجریان این پروژه به کمک حرکات ساده سر، مشتریان می‌توانستند با محیط خود تعامل داشته و از میان مجموعه‌ای از گزینه‌های طراحی و محصولات این شرکت، هر یک را انتخاب کنند. مانند کابینت‌ها، تجهیزات آشپزخانه، رویه پیشخوان و…