بالا

چطور از اینترنت وای‌فای خود در برابر هک توسط همسایگان جلوگیری کنیم؟

امنیت شبکه های بی سیم

چطور از اینترنت وای‌فای خود در برابر هک توسط همسایگان جلوگیری کنیم؟

سیگنال های وای فای در سراسر آپارتمان، چه بالا چه پایین، چه در درون ساختمان و چه به بیرون آن منتشر می شوند. البته مسئله دیگری نیز در این جا وجود دارد. اگر نام شبکه وای فای شما در حال انتشار در محدوده خانه های مجاور باشد و امنیت شبکه شما پایین باشد، این احتمال وجود دارد که اینترنت شما توسط سایرین ربوده شود. در این مطلب قصد داریم تا راه های جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به اینترنت را بیان کنیم.

➖ دستگاه های متصل به مودم را با استفاده از تلفن هوشمند کنترل کنید

شما بسیار آسان می توانید با استفاده از گوشی هوشمند خود تمام دستگاه هایی را که به مودم‌تان وصل شده اند، کنترل کنید. ما برای این منظور اپلیکیشن Fing-Network را پیشنهاد می کنیم. این اپلیکیشن رایگان هم برای گوشی های اندوریدی و هم گوشی های آیفون در دسترس است. اپلیکیشن Fing لیست تمام دستگاه هایی را که در حال حاضر به شبکه وای‌فای شما متصل هستند، در اختیارتان قرار می دهد. ضمنا شما می توانید اطلاعات مدنظر خود را که مرتبط با دستگاه های لیست شده است به منظور ردیابی دقیق تر، به این دستگاه ها اضافه کنید.

➖ مودم خود را بررسی کنید

با وارد نمودن آدرس آی‌پی مودم در مرورگر وارد بخش کنترل پنل مودم شوید. آدرس آی‌پی پیش فرض برای اکثر مودم ها ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲۵۴ است. هم چنین برخی اوقات آدرس آی‌پی مودم بر روی خود دستگاه نوشته شده است که در کنار آن نام کاربری و رمزعبوری که به منظور ورود به کنترل پنل مدیریت به آن نیاز دارید، به چشم می خورد.
پس از این ، به دنبال بخشی به نام Attached Devices یا Device List بگردید. در برخی از مودم ها این بخش در مسیر Status > Wireless قرار دارد. زمانی که این صفحه را یافتید، دستگاه های متصل به مودم خود را بررسی کنید. در این قسمت به راحتی می توانید هر دستگاه را شناسایی کنید. اگر دستگاهی به نظرتان ناشناس بود، در نتیجه باید گفت که پای یک غریبه در میان است. معمولا در این قسمت گزینه ای مانند remove، delete یا block وجود دارد که توسط چنین گزینه هایی می توانید ارتباط دستگاه مشکوک با مودم خود را قطع کنید.

➖ رمزعبور پیش فرض مدیر را تغییر دهید

مودم شما به همراه یک نام کاربری و رمزعبور ارائه می شود. یکی از مهم ترین کارهایی که در ابتدای امر باید انجام دهید، تغییر دادن همین اطلاعات ورود است.

➖ از WPA2 استفاده کنید

شما باید حتما از استاندارد رمزگذاری WPA2 به منظور حفاظت از رمزعبور خود استفاده نمایید، اگر در حال حاضر از WEP استفاده می کنید، همین حالا این استاندارد را تغییر دهید. WEP یک استاندارد بسیار قدیمی است که از لحاظ امنیتی برای حفاظت از وای فای شما نیز در سطح بسیار پایینی قرار دارد. WEP به راحتی کرک می شود و تنها می تواند از شبکه شما در مقابل کم خطرترین افراد محافظت کند.
مودم های امروزی از استاندارد WPA2 که به مراتب قوی تر است پشتیبانی می کنند. اگرچه این استاندارد نیز بی نقص نیست اما می تواند از ورود همه جلوگیری کند. (البته به سختی)

➖ وی پی اس (WPS) را خاموش کنید

WPS یا Wi-Fi Protected Setup
یکی دیگر از آسیب پذیری های بالقوه ای است که می تواند موجب دسترسی سایرین به اینترنت شما شود. زمانی که شما از یک پین کد به منظور احراز هویت یک کانکشن جدید استفاده می کنید، WPS نیز در چنین شرایطی نسبت حملات آنلاین آسیپ پذیر است.

رمزعبور در مقابل عبارت عبور

خوشبختانه دستگاه شما رمزعبور را به خاطر می سپارد. تنها کاری که شما باید انجام دهید تغییر دادن آن به یک عبارتی است که بتوان آن را به خاطر سپرد. هر چه کارکترهایی که در رمزعبور خود استفاده می کنید کمتر تکراری باشند، در نتیجه رمزعبور شما نیز قوی تر خواهد بود.
https://xkcd.com/936/
در لینکی که در قسمت بالا در اختیار شما قرار گرفت یک Xkcd برای هر چیز وجود دارد. این تصاویر به خوبی، زیبایی استفاده از یک عبارت عبور را نسبت به یک رمزعبور نشان می دهند.

➖ مک آدرس را فیلتر کنید

مک آدرس حکم کد ملی شخص را دارد که ثابت و منحصر به فرد است و از آن به منظور شناسایی تمام دستگاه های موجود در خانه و هم چنین دستگاه همسایه شما که در حال استفاده اینترنت‌تان است استفاده می شود.
فیلتر کردن مک آدرس کار ساده ای است. اما متاسفانه از طرفی دیگر تغییر دادن یا جعل نمودن یک مک آدرس نیز کار بسیار آسانی است. شما می توانید مک آدرسی که توسط همسایه‌تان استفاده میشود را شناسایی و آن را مسدود نمایید. البته تنها در شرایطی که آن ها به شبکه شما متصل شده باشند.

Share