بالا

یادگیری الکترونیکی چیست؟

یادگیری الکترونیکی چیست؟

یادگیری الکترونیکی چیست؟

در حالی که واژه ” یادگیری الکترونیکی” در سالهای اخیر رواج گسترده ای پیدا کرده، خیلی افراد هنوز هم نسبت به معنای دقیق آن آگاهی ندارند و نمی دانند که این تکنولوژی جدید چگونه می تواند در زمینه های حرفه ای، آموزشی و فردی به آنها کمک کند.

یادگیری الکترونیکی یک صنعت  رو به رشد است، که اگر بخواهیم ببینیم از چه زمانی شناخته و استفاده می شده باید به سال های ۱۹۸۰ و حتی قبل از آن برگردیم که به اشکال مختلفی نظیر آموزش از راه دور و دوره های تلویزیونی کاربرد داشته.

در حال حاضر مقرون به صرفه ترین راهکارهای موجود برای یادگیری الکترونیکی توسط کامپیوترها و اینترنت می باشند، که امروزه بهترین ابزار مورد استفاده یادگیری الکترونیکی علی الخصوص در امرآموزش و پرورش هستند و به آسانی و در هرجایی قابل دسترسی می باشند.

فناوری تا حدی پیشرفت کرده که با استفاده از ابزارهای آن همانند یک پل، ارتباط شما را با فواصل دور به سادگی برقرار می کند طوری که شما احساس می کنید – علی رغم فاصله زیاد جغرافیایی – خودتان در کلاس درس حضور دارید. آموزش الکترونیکی این قابلیت را فراهم می کند که انواع مواد آموزشی در فرمت های مختلف مانند ویدئو، اسلایدهای نمایشی، word  ، PDF و غیره به اشتراک گذاشته شوند. برگزاری وبینارها ( کلاس های عمومی همزمان بر خط ) و برقراری ارتباط بین اساتید و دانشجویان از طریق چت و انجمن های پیام رسان نیز از دیگر گزینه های در دسترس کاربران می باشند.

تعداد زیادی سیستم های یادگیری الکترونیکی مختلف و متفاوت وجود دارند ( که با نام سیستم مدیریت یادگیری یا LMS شناخته می شوند ) و متد و روش هایی که امکان ارسال مطالب درسی را فراهم می نمایند. یادگیری الکترونیکی یک راه حل مقرون به صرفه ( و اغلب رایگان) است که برای کاربران شرایطی را فراهم میکند تا فضای آموزشی خود را با فضای زندگی خود هماهنگ نمایند. حتی پرمشغله ترین افراد هم با استفاده از این سیستم آموزشی می توانند دوره های زیادی ببینند و توانایی های حرفه ای خود را گسترش دهند.

برخی از مهم ترین پیشرفت های آموزشی از زمانی که اینترنت بوجود آمد ایجاد شد. این روزها فراگیران به خوبی با نحوه استفاده ی گوشی های هوشمند، سیستم پیام رسانی و استفاده از اینترنت آشنایی دارند، بنابراین شرکت در یک کلاس درس آنلاین و اجرای آن کار آسانی می باشد.

دردنیای یادگیری های الکترونیکی امروز که بسیار پر سرعت می باشد، تکنولوژی های در دسترسی که توسط آنها یک درس به روز و جذاب می شود همواره در حال تغییر است و محتواهای آموزشی نیز باید به سرعت به روز شوند تا بتوانند جدیدترین اطلاعات موجود را در اختیار کاربران قرار دهند. بنابراین مهم ترین مسئله ای که در اینجا حائز اهمیت قرار می گیرد این است که سیستم یادگیری الکترونیکی به شکلی در اختیار کاربران قرار گیرد که در صنعت رو به رشد خود توانایی به روز رسانی و بهبود ویژگی های قبلی خود را حفظ نماید. یکی دیگر از دلایلی که سازمانها علی الخصوص کارفرمایانی که قصد آموزش نیروی انسانی خود را دارند از سیستم آموزش الکترونیکی جهت ارتقای سطح دانش کارمندان خود استفاده می کنند این است که بسیار ارزان است و می تواند شرایطی را فراهم نماید که کارمندان در هر زمان و هر مکانی بتوانند به مطالعه مطالب بپردازند.

به طور کلی، آموزش های سنتی گران هستند، زمان زیادی می گیرند و نتایج بدست آمده نیز می توانند متفاوت باشند.
اهمیت آموزش الکترونیک در این حقیقت خلاصه می شود که این نوع آموزش جایگزینی را برای آموزش سنتی پیشنهاد می کند که بسیار سریعتر، ارزان تر و به طور بالقوه از همه نظر بهتر است.

 

مهمترین مزایای یادگیری الکترونیکی عبارتند از:

 1. نه مرزی، نه محدودیتی

همراه با محدودیت های مکان، زمان هم موضوعی است که فراگیران و معلمین را با چالش مواجه می کند. در آموزش رو در رو موقعیت جغرافیایی مشارکت گروهی از فراگیران که قادربه حضور در آن محل نیستند را محدود می کند و در مورد زمان هم همین محدودیت برای کسانی که قادر به حضور در آن زمان نیستند وجود دارد.

آموزش الکترونیکی باعث سهولت در امر آموزش بدون نیاز به هماهنگ نمودن همه افراد برای حضور در زمان ومکان مشخص می شود.

 1. سرگرمی بیشتر

طراحی دروس به شیوه ای که آنها را جذاب و مشارکت پذیر تر می کند با استفاده از ابزار چند رسانه ای یا اخیرا بهبود متد بازی سازی نه تنها موجب افزایش عوامل تعاملی شما می شود، بلکه طول عمر نسبی مواد مورد مطالعه را نیز افزایش می دهد.

 1. مقرون به صرفه

برای تهیه کتب و جزوات دانشگاهی یا مدرسه ای  نه تنها می بایست هزینه زیادی را بپردازید و برای خرید نسخ جدید وقت و هزینه زیادی را صرف نمایید بلکه این مواد درسی پس از مدتی منسوخ شده و جایگزین های جدیدتر جای آنها را میگیرد.  در آموزش الکترونیکی نیازی به تهیه نسخ جدید وجود ندارد بنابراین بسیار مقرون به صرفه است.

 1. مناسب برای همه!

از آنجایی که شرکت ها و سازمان ها جهت بهبود روز افزون فعالیت های خود از فناوری های مختلفی استفاده می کنند؛ استفاده از اینترنت به یکی از ضروریات تبدیل شده است. از وقتی شرکت های چند ملیتی در سراسر کره زمین بوجود آمده، شانس همکاری با سایر کشورها افزایش پیدا کرده است، و آموزش همه آن بخش ها به صورت یکپارچه موضوعی است که یادگیری الکترونیکی با موفقیت با آن مواجه شده و این دقیقا مزیت عالی آموزش آنلاین برای شرکت هاست!

در بخش آموزشی هم همین مزیت وجود دارد. بعنوان مثال در آموزش سنتی وقتی یک پروفسور یا استاد عالی به کشور یا شهری دعوت می شد تا در آنجا به سخنرانی بپردازد می بایست زحمت این سفر را متحمل می شد و هزینه های فراوانی برای تهیه بلیط هواپیما و هتل وی پرداخت میشد و بعلاوه زمان زیادی برای این جابجایی اتلاف می شد.

ولی با آمدن آموزش الکترونیکی پروفسور می تواند میزبان یک سخنرانی پر مخاطب باشد بدون اینکه پول هنگفتی هزینه شود. این سخنرانی می تواند به صورت مجازی انجام پذیرد، توسط دوربین و میکروفون هایی که به طور همزمان تصویر و صدای سخنران را به مخاطبان منتقل می کند. البته این مزیت آنجا به حد اعلای خود می رسد که مخاطبان نیز می توانند همزمان در سخنرانی شرکت کنند و سوالات خود را بپرسند  و این تعامل دو طرفه باشد.

حتی این امکان برای کسانی که در زمان تعیین شده امکان حضور در جلسه را نداشته اند و یا حضور داشتند ولی مایلند مجددا مطالب را بشنوند وجود دارد که ویدئو و صدای ضبط شده را در زمان دیگری ببینند و از مطالب آن استفاده کنند.

نرم افزار سیستم مدیریت یادگیری (LMS) چیست؟

در ۲۰ سال گذشته، سیستم مدیریت یادگیری (LMS) منبعی قدرتمند برای کارفرمایانی بوده است که بر آموزش و ارتقاء حرفه ای تمرکز دارند، چه در سازمان های پرسنلی و چه مدارس و شرکت های بزرگ. این نرم افزار قدرتمند، مدیریت پایگاه اطلاعات را با قالب دیجیتالی مدیریت برنامه های درسی، مواد آموزشی و ابزارهای ارزیابی ترکیب می کند.

تاثیرگذاری LMS عمدتاً در خارج از مؤسسات آموزشی سنتی احساس می شود، هرچند همان فناوری به آرامی راه خود را، حتی به داخل آن موسسات نیز یافته است.

یک سیستم مدیریت یادگیری، یا LMS، یک پلت فرم ترکیبی است که برای مدیریت دوره های آموزشی آنلاین (یا “یادگیری الکترونیکی”) استفاده می شود. سیستم های مدیریت یادگیری آنلاین به طور معمول در بخش های کسب و کار و آموزش استفاده می شوند، بعلاوه در دنیای کسب و کارنیز ممکن است سیستم مدیریت یادگیری به عنوان یک سیستم مدیریت آموزشی در نظر گرفته شود.

LMS این قابلیت را داراست که هر شخصی بوسیله آن دست به ایجاد، پشتیبانی، مدیریت و توزیع هر نوع مواد آموزشی بزند. محصولات و نرم افزارهای LMS به هر سازمانی این امکان را می دهد تا دوره آموزشی الکترونیک را گسترش دهند و آن را با دسترسی بی نظیر و انعطاف پذیری و مدیریت در استفاده مداوم در طول زمان داشته باشند.

LMS تبدیل به یک ابزار قدرتمند مشاوره ای برای شرکت هایی شده است که قصد تخصص آفرینی در بخش نیروی انسانی و واحد آموزشی خود را دارند، مدارس بزرگ و هر شرکتی که به دنبال آموزش مداوم نیروی کار خود می باشند نیز مخاطبان این نرم افزار قدرتمند و سهل الاستفاده هستند.

LMS موجب سهولت آموزش هم برای مدرسین و هم آموزندگان می شود، بدین طریق که با آسان کردن تولید، ارسال و استفاده از محتواهای آموزشی، گزارش دهی و تمرین های درسی آنلاین و … فضایی همانند کلاس درس حضوری را بوجود می آورد. این نرم افزار قدرتمند بوسیله ترکیب با یک فضای دوستانه کاربری رو در رو در یک بستر آنلاین، برای سازمانها زیرساخت و ابزاری را فراهم می نماید که آنها برای ساده سازی آموزش الکترونیکی خود به آن نیاز دارند.

LMS مدرن به کاربران امکان می دهد که به صورت شبانه روزی و با هروسیله ای و با هرنوع اتصالی به اینترنت، هرجا که هستند به محتوای آموزشی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

سیستم مدیریت یادگیری چگونه عمل می کند؟

بهترین راه برای تصور یک سیستم مدیریت یادگیری این است که آن را به عنوان یک وبسایت گسترده در نظر بگیرید، که فقط کسانی که امکان ورود دارند قادر به دسترسی به آن هستند. در این وب سایت شما می توانید دو حالت تعامل با دانش آموزان خود را ارائه دهید: آنلاین یا ترکیبی.

یادگیری آنلاین شبیه به آموزش از راه دور است که توسط سازمان هایی مانند دانشگاه آزاد ارائه می شود که در آن دانش آموزان در خارج از محوطه دانشگاه قرار می گیرند و به طور همزمان با معلمان و دیگر یادگیرندگان تعامل دارند.

یادگیری ترکیبی در جایی استفاده می شود که معلمان و دانش آموزان به صورت حضوری همدیگر را ملاقات می کنند، اما  LMS نیز برای پشتیبانی از یادگیری با فراهم کردن فضایی برای ذخیره سازی و سازماندهی مطالب، ارائه ی ارزیابی ها، امکان استفاده از از وبلاگ ها ،انجمن ها و غیره برای دانش آموزان و معلمان ، استفاده می شود.

یک سیستم مدیریت یادگیری موجب انعطاف پذیری آموزش می شود، بعلاوه شما می توانید آموزش را از طریق کامپیوتر، تبلت و یا گوشی هوشمند داشته باشید – دو مورد آخر ( تبلت و موبایل ) با توجه به اینکه بسیاری از سازمانها بر آموزش موبایلی ( آموزش در حین حرکت ) تاکید و تشویق می کنند، به طور فزاینده ای رو به رواج است.

ازآنجایی که نقش اصلی یک سیستم مدیریت یادگیری، ارائه آموزش به دانش آموزان است، به طور معمول، سه نوع ورودی کاربری ( یوزر )  به سیستم وجود خواهد داشت (البته بسته به نیاز و درخواست شما می تواند بیشتر باشد) که معمولا یوزر مدیر، یوزر استاد و یوزر دانش آموز می باشد.

یوزر استاد به معلمین اجازه می دهد تا تکالیف درسی را برای فراگیران تعیین نماید، تکالیف تکمیل شده و نتایج ارسالی از طرف دانش آموزان را دریافت نماید و همچنین دوره های آموزشی را ایجاد کنند.

یوزر دانش آموزان اطلاعات مربوط به دوره، تکالیف خارج از کلاس و همچنین پیوند هایی به منابع را به کاربران ارائه می دهد و در صورت وجود هرگونه سوالی در رابطه با معلم یا مدیر دوره، معمولا راهی برای برقراری ارتباط فراهم می نماید.

فعالیت کلاسی را می توان توسط یوزر دانش آموزان ارائه کرد – تا بعدا استاد یا مدیر گروه بتوانند از طریق یوزر مدیر آنها را بردارد.

اکثر سیستم های مدیریت یادگیری بر اساس نیازهای سازمان به صورت سفارشی ساخته شده اند، با این حال، به طور کلی معمولا ویژگی های پایه ای یکسان دارند.

یک سیستم پیام رسانی داخلی، همانطور که در بالا ذکر شد، معمولا یک ویژگی استاندارد در تمام سیستم های مدیریت یادگیری است. پیش از ورود به دهه های استفاده از سیستم مدیریت یادگیری بسیاری از مدارس، کالج ها و دانشگاه ها ایمیل های داخلی داشتند. LMS می تواند این سیستم پیام رسانی را مانند گذشته و به همان شیوه ایمیل های داخلی انجام دهد. داشتن یک سیستم مدیریت یادگیری یعنی “پیام رسان و هر چیزدیگری مرتبط با یادگیری” که همگی در یک فضا جمع شده اند، بنابراین ضریب اطمینان آن بیشتر است، و نیازی به تعامل  افراد با خارج از آموزشگاه مجازی وجود ندارد.

سایر ویژگی های متداول LMS عبارتند از: ایجاد و مدیریت دوره، امتحانات و آزمون های شخص مراقبی، داده های دانش آموز و قابلیت نمره دهی ( یا تصحیح خودکار: برخی سیستم های مدیریت یادگیری می توانند به صورت خودکار تکالیفی که دانش آموزان انجام می دهند را تصحیح نمایند.)

ایجاد دوره، اساسی ترین بخش سیستم مدیریت یادگیری شماست. ایجاد دوره بدین معناست که چگونه کار را برای دانش آموزان خود تنظیم می کنید و بسته به قابلیت های موجود در سیستم مدیریت یادگیری شما، این امکان وجود خواهد داشت که یادگیری را با روندی بسیار سرگرم کننده تر در پیش بگیرید.

محتوای آنچه شما می خواهید تدریس نمایید به یک دوره اضافه شده است. بسیاری از راه حل ها شما را قادر می سازد تا به دانش آموزان اجازه دهید  به طور مستقیم در طول دوره پاسخ های خود را ارائه دهند – و بسته به ماهیت سوالات، آزمون های خود مراقبتی به راحتی در این درس تعبیه می شوند.

داده های دانشجویی یکی دیگر از بخش های اصلی سیستم های مدیریت یادگیری است. داشتن تمام داده های دانش آموز با راه حل خود بدین معناست که امکان تعامل با دانش آموزان و تعیین تکالیف برایشان به سادگی امکان پذیر است – به ویژه اگر آنها در رده های کلاسی مخصوص خود قرار گیرند. بسیاری از موسسات آموزشی، سیستم مدیریت یادگیری خود را با سیستم MIS خود، به عنوان مثال CAPITA SIMS، ادغام می کنند، بنابراین هر داده دانش آموزی که در سیستم خود تغییر یافته است، به طور خودکار در LMS خود به روز می شود و بالعکس.

سیستم مدیریت یادگیری فرایند آموزشی را ساده سازی می کند. کار ارزیابی ساده تر و سریعتر می شود، به ویژه با آزمون ها و تست های شخص محور . به علاوه، همانطور که در بالا ذکر شد، پیام ها، تنظیم کارها و اظهار اطلاعات، و نتایج همگی در یک فضای آموزشی مجازی واحد اتفاق می افتند.

شما همچنین می توانید فعالیت های خود را در سیستم مدیریت یادگیری خود به طور دقیق پیگیری نمایید، از تعداد دفعاتی که یک دانش آموز خاص وارد شده گرفته تا آنجا که حتی می توانید ببینید کدام دانش آموز تکالیفی که شما تعیین نموده اید را انجام داده است. این قابلیت ( ردیابی و ثبت اطلاعات ) همچنین به این معنی است که چیزهایی مانند نتایج تست به صورت خودکار در یک مکان جمع آوری و ذخیره می شوند – به طوریکه از نظر دسترسی و بررسی آنها برای شما راحت تر می باشد.

سیستم های مدیریت یادگیری از هر جایی قابل دسترسی هستند، و با قابلیت هایی نظیر فراگیری و ایجاد انگیزه بیشتر همراه می شوند، به این معنی که دانش آموزان به دلیل کمبود ابزار برای انجام کارشان محدود نمی شوند و یا قادر به انجام کار بدون کمک معلم می باشند. قادر به ارسال پیام برای معلم خود جهت دریافت کمک و همراهی وی می باشند البته بدون نیاز به دیدار فیزیکی که موجب عدم وابستگی مکانی دانش آموزان به معلمین می شود و سوالاتشان در کمترین زمان ممکن پاسخ داده می شود.

این بدین معناست که سیستم های مدیریت یادگیری در واقع موجب افزایش علاقه مندی به تعامل بین فراگیران و مربیان می شود – چیزی که نه تنها به نفع هر دو طرف است بلکه منجر به مشارکت دانش آموزان و افزایش کیفیت آموزش و مشاهده  نتایج بهتر می شود.

مواردی که سازمان های آموزشی باید هنگام اجرای یک سیستم مدیریت یادگیری انجام دهند عبارتند از:

 • با مزایا و معایب نرم افزار موجود آشنا شوند،
 • یک کمیته انتخاب LMS، یک فرآیند تصمیم گیری و معیارهای انتخاب را مشخص نمایند و
 • این معیارها را برای تعیین مناسب ترین LMS با توجه به ویژگی های هر نهاد اعمال کنند.
 • سیستم مدیریت یادگیری (LMS) ویژه مدارس

اجازه دهید نمونه ای از LMS آموزشی را معرفی نمایم. تیکن (Ticken) مدرسه تایپ لمسی ای بود که به عنوان یک پروژه کوچک مبتنی بر اینترنت کار خود را آغاز نمود و اکنون تقریبا در هر مدرسه ای در هلند به منظور آموزش تایپ لمسی به  بچه ها استفاده می شود. بنیانگذارآن، مارتین بیجر، فقط یک LMS را مانند دیگران خریداری و نصب نکرد. بلکه او متوجه یک رویکرد آموزشی منحصر به فرد با کمک نسخه LMS سفارشی شد. تیم طراحی برای تیکن تعدادی از ویژگی های منحصر به فرد از جمله صفحه کلید آنلاین، سیستم شمارش اشتباهات تایپ و گزارش فعالیت ها را اضافه کرد.

استفاده از سیستم های مدیریت یادگیری (LMS) در آموزش، هم برای دانش آموزان و هم برای معلمان دارای مزایای زیادی می باشد. با پیشرفت تکنولوژی، استفاده گسترده از فن آوری های دیجیتال و تغییر نیازهای یاد گیرندگان مدرن، رویکرد مبتنی بر کلاس درس سنتی، روز به روز نا کارآمدتر می شود. بنابراین برای اصلاح این وضعیت مدارس و دانشگاه ها، انواعی از سیستم های مدیریت یادگیری را در اختیار شما قرار می دهند که معلمان را قادر می سازد تا مدل های مختلف آموزشی را تحقق بخشند ، یادگیری شخصی و انفرادی را رواج دهند و با دانش آموزان ارتباط برقرار نموده و با آنها تعامل نمایند. با توجه به مطالعات انجام شده، ۵/۱ درصد ازتمامی LMS های پیاده سازی شده در بخش آموزشی اتفاق می افتد.

در اینجا قصد داریم مزایای سیستم آموزش مجازی در آموزش و پرورش و چرایی استفاده از یک LMS را در آموزش مدارس و دانشگاه ها بررسی نماییم:

مزایای یک سیستم مدیریت آموزشی  (LMS) در آموزش:

 1. گروه های مختلف دانش آموزان به طور مستقل و بدون مداخله در آموزش یکدیگر به مطالعه می پردازند

یکی از مزایای سیستم های مدیریت یادگیری در آموزش و پرورش این است که این امکان را بوجود می آورد که مدارس به شکل دیجیتالی در آیند، و بدینوسیله موجب صرفه جویی در اجزای سازنده ی آموزشی مانند: مدیران مدرسه، ساختمان مدرسه، معلمین، کلاس ها و دانش آموزان می شود. هرمعلمی به طور مستقل کلاس های مختلفی را با برنامه های درسی جداگانه، نمره دهی، حضور و غیاب کلاسی، ارزیابی، گزارشات، سیستم ارتباطی و مشارکت اولیاء، مدیریت می کند. تمایز استفاده از یک LMS برای آموزش در فرصت های گسترده ترآن نظیر امکان آموزش به دانش آموزان سراسر جهان می باشد.

 1. یک رویکرد شخصی برای هر دانش آموز

باید این واقعیت را بپذیریم در حالی که در یک کلاس درس بیست یا سی دانش آموز حضور داشته باشند برای یک معلم دشوار است که با نیازهای گوناگون تک تک دانش آموزان رو به رو شود. یک LMS آموزشی، به نوبه خود، این امکان را به معلم می دهد که از یک مدل آموزشی ” یک نفرمتعلق به همه” به مدل آموزشی ” تمرکز همه بر روی یک نفر” انتقال یابد که رویکرد آن تمرکز اولیه بر روی نیازهای دانش آموزان و موقعیت های برابر برای تک تک افراد بدون در نظر گرفتن پیشینه افراد و توانایی هایشان می باشد. با یک سیستم از مسیرهای یادگیری LMS (دنباله ای از مراحل که دانش آموزان باید برای گذراندن دوره طی کنند) و طیف وسیعی از فرمت های محتوایی در دسترس معلم می توان یک تجربه یادگیری منحصر به فرد طراحی شده که نمی تواند در یک کلاس سنتی به دست آید را فراهم نمود.

 1. افزایش مشارکت و همکاری دانش آموزان

افزایش مشارکت و همکاری دانش آموزان ویژگی بسیار مهمی است که در میان سایر مزایای استفاده از سیستم مدیریت یادگیری برای آموزش،در دانش آموزان بهبود می یابد. آیا تا به حال به چگونگی رفتار دانش آموزانی که اعتماد به نفس کمی دارند هنگام حضور در کلاس درس با همسالان خود دقت کرده اید؟ مطمئنم که این موضوع را دیده اید. عزت نفس پایین و خجالت کشیدن عواملی هستند که  مانع از مشارکت فعال در بحث ها و فعالیت های کلاس درس می شوند، که به نوبه خود در محیط یادگیری آنلاین به راحتی برطرف می گردند، جایی که یک دانش آموز در جلوی مانیتور در صندلی راحتی خود نشسته واز بیان افکارخود دچار خجالت یا ترس نمی شود. تعدد ابزارهای ارتباطی ارائه شده توسط یک سیستم مدیریت یادگیری مانند چت، انجمن، انجمن های اجتماعی، وبلاگ ها، ویکی ها و غیره به آموزگاران اجازه می دهد تا با دانش آموزان ارتباط برقرار کنند و به افرادی که اعتماد به نفس کمتری دارند پیغام صوتی جداگانه بدهند.

 1. انعطاف پذیری، فضایی برای آزمایش راهکارهای آموزشی و خلاقیت ها

در مقایسه با یک آموزش مبتنی بر کلاس درس سنتی، که در آن یک معلم باید از یک برنامه تجویز شده پیروی کند، آموزش آنلاین با بهره گیری از LMS مخصوص آموزش، به معلم اجازه می دهد با استفاده از مدل های مختلف یادگیری و تکنیک هایی مانند یادگیری ترکیبی، یادگیری سریع ، داستان سرایی، یادگیری تلطیف شده و غیره مهارت یادگیری اجتماعی و سایر مهارتها را تجربه نماید و به این ترتیب رویکردی را که در آن مورد خاص مناسب است و می تواند پاسخگوی نیاز دانش آموزان باشد بیابد.

 1. اطلاعات قابل بازبینی و ردیابی نامحدود

یکی دیگر از مزایای LMS در آموزش این است که امکان دسترسی به اطلاعات قابل پیگیری نامحدود مانند زمان صرف شده جهت تکمیل تکلیف یا آزمونی مشخص، اسناد آمار و ارقام دانلود شده، آخرین فعالیت های درس، گزارش روند یادگیری، گزارشات تکمیلی، آمار نمرات کاربران و بسیاری موارد دیگر را فراهم می نماید.  با تمام این داده ها ی موجود، نه تنها یک معلم می تواند عملکرد دانش آموزان را با پیدا کردن شکاف احتمالی موجود در اطلاعاتشان بهبود بخشد، بلکه می تواند کاستی های موجود در فرایند تدریس را برای به حداکثر رساندن اثربخشی آموزش پیدا کند.

 1. مداخله گری و مشارکت اولیا

یک LMS دارای مجموعه ای از نقش های از پیش تعریف شده است، از جمله نقش اولیای دانش آموزان که می توانند به سیستم وارد شوند تا حضور فرزند خود را بررسی کنند، نمراتش را به طور مداوم زیر نظر بگیرند و با معلمین یا سایر والدین ارتباط برقرار نمایند. این ویژگی کمک می کند تا روابط بهتری بین والد – معلم و دانش آموز برقرار شود و ارتباط مؤثرتر و مداخله بیشتر والدین در یادگیری دانش آموزان ایجاد شود.

 1. فرصت های سفارشی سازی نامحدود

آنچه که در مورد راه حل های نصب شده LMS عالی است، این است که می توانند به طور گسترده ای با اجزای شخص ثالث سفارشی سازی و یکپارچه شوند تا به نیازهای خاص هر مدرسه برسند و بدینوسیله برای هر واحد آموزشی متقاضی نیازی به تولید مجدد LMS وجود ندارد.

 • سیستم مدیریت یادگیری (LMS) ویژه شرکت ها

در یک محیط تجاری، سیستم مدیریت یادگیری آنلاین برای ارائه مطالب و دوره های آموزشی کارکنان، نگهداری وسازماندهی مطالب ضبط و جمع آوری شده و ارائه یک مکان متمرکز برای تمامی محتواهای یادگیری و آموزشی شرکت شما استفاده می شود. بعلاوه سیستم های مدیریت آموزشی شرکت ها اغلب  دارای قابلیت ادغام نرم افزار منابع انسانی می باشند. این قابلیت به مدیران بخش ها و مدیریت منابع انسانی کمک می کند تا پیشرفت و اهداف عملکرد کارکنان را دنبال کنند. یک LMS کامل شامل نمایه هایی برای همه کارکنان خواهد بود تا مدیران بتوانند هر زمان که نیازمندی های آموزشی جدید ایجاد می شوند، محتوای دوره جدید را به تیم های مناسب اختصاص دهند.
مزایای استفاده از یک نرم افزار
LMS در تجارت چیست؟

همه ی سیستم های مدیریت یادگیری و آموزش دارای ویژگیهایی هستند که می توانند یک روند سابقاً پراکنده را به یک تجربه ی آموزشی متمرکز، موثر و سازماندهی شده تبدیل کنند.
هنگامی که یک دوره آنلاین را ایجاد می کنید، می توانید به راحتی با استفاده مجدد از مطالب مرتبط و از رده خارج کردن اطلاعات قدیمی آن را تطبیق داده و به روزرسانی نمایید.

با استفاده از گزینه ارسال، طراحی، و ارزیابی آنلاین برنامه آموزشی، یک نرم افزار LMS شرکتی به سازمانها این انعطاف پذیری را می دهد که برنامه های آموزشی مختص کارمندان را گسترش دهند.

سارمانها می توانند با استفاده از یک سیستم مدیریت یادگیری آنلاین به پیشرفت کارمندان تسریع بخشند و موجب افرایش حضورفعال آنها در آموزش و ارزیابی های خلاقانه شوند. کارمندان بخاطر بهره مندی از ابزار پیشرفت فردی (LMS) که شرایط پیشرفت شخصی و حرفه ای را برای ایشان ایجاد نموده است قدردانی خواهند کرد. بعلاوه، آموزندگان از انعطاف پذیری که تنها آموزش آنلاین می تواند برای آنها فراهم نماید نیز لذت خواهند برد.

هدف از یک سیستم مدیریت یادگیری، اضافه کردن سطح دیگری از کارایی به یک سازمان و رشد کارکنان آن است. LMS به طور موثری یک محیط یادگیری آنلاین را ایجاد می کند که از طریق آن کارکنان می توانند دوره های مورد علاقه خود را انتخاب کنند و مدیریت می تواند پیشرفت های بالقوه در دفتر را براساس تاریخ دوره ارزیابی و دنبال نماید.

LMS به یک سازمان اجازه می دهد با استفاده از گستره ی نوآوری های فناوری اطلاعات در چند دهه گذشته، سطح بالایی از کارایی را برای سیستم های آموزشی و یادگیری در شرکت ها اضافه نماید، همچنین مزایای دیگر نیز در حال ظهور است که تعدادی از آنها را در اینجا به اختصار بیان می نماییم:

 • توانایی ایجاد فهرست های کلاس، کنترل ثبت نام و ایجاد لیست انتظار
 • توانایی بارگزاری و مدیریت محتوای برنامه های درسی موجود
 • توانایی ارائه محتوای درس بر یک بستر ارتباطی مبتنی بر صفحه وب، موجب برخورداری از یک تجربه ی کاملا از راه دور آموزشی برای مدرس و دانش آموز می شود.
 • توانایی ایجاد و انتشار تقویم های آموزشی
 • توانایی برقراری ارتباط بین دانش آموزان از طریق ویژگی هایی مانند پیام های فوری، ایمیل و انجمن ها ی گفتگو
 • توانایی ایجاد روش هایی برای ارزیابی و تست، مانند آزمونهای چند گزینه ای
 • ثبت نام خودکار و یادآوری برای دوره های اجباری و پیش نیاز
 • دسترسی مدیر برای تأیید محتواهای آموزشی و مشارکت کنندگان

۷ نکته برای موفقیت در دروس آنلاین

استفاده از یک دوره آنلاین، انعطاف پذیری زیادی در انتخاب مکان و زمان برای انجام تکالیف درسی به شما می دهد. با این حال، این انعطاف پذیری بدین معناست که شما باید بعضی اقدامات مضاعف را برای کسب موفقیت در یک دوره آنلاین انجام دهید. شما باید در مورد ایجاد برخی ساختارها که به طور طبیعی در یک دوره حضوری وجود دارد، فعالانه عمل کنید. در اینجا هفت نکته برای کمک به موفقیت شما در یک دوره آنلاین در نظر گرفته شده است.

 1. انتظارات صحیح داشته باشید.

بر خلاف اعتقاد عامه، دوره های آنلاین به طور معمول و به خودی خود کلاس های کامل و بی نقصی نیستند. آنها معمولا مشکلات تحصیلی مشابهی با کلاس های حضوری دارند. همچنین، بسیاری از دوره های آنلاین، محتوایی به اندازه یک ترم تحصیلی کامل دارند ولی زمان ارائه شده برای مطالعه و تدریس مطالب نیمی از آن زمان است که این امر سرعت دوره آنلاین را نسبت به ترم حضوری دو برابر می کند. در صورتی که با داشتن این گرایش فکری دوره خود را آغاز نموده و دنبال کنید هرگز غافلگیر نشده و از دوره خود عقب نمی مانید.

 1. یک فضای کاری مناسب ایجاد کنید.

در یک کلاس حضوری، شما وقت خود را بین زمان حضور در کلاس درس و زمان حل تمرین و مطالعه خارج از کلاس درس تقسیم می کنید. با یک دوره آنلاین، همه ی زمان شما خارج از کلاس درس می گذرد. بنابر این، تعیین فضای مناسبی که در آنجا به مطالعه بپردازید بسیار مهم است. یک فضای ساکت و آرام دارای اینترنت با سرعت مطلوب و دسترسی به پریز برق پیدا کنید که عاری از عوامل اخلال آمیزباشد. در حالت ایده آل این فضا می تواند مکانی باشد که به طور مداوم در طول دوره از آن استفاده نمایید و در کلاس درس آنلاین شرکت نمایید.

 1. منابع خود را بشناسید.

تا جایی که امکان دارد تمام فن آوری ها، وب سایت ها و منابع دانشگاهی را که ممکن است لازم باشد در دوره استفاده کنید و آنها را مدیریت نمایید، پیش از هر چیز و در ابتدای دوره بررسی کنید.

اطمینان داشته باشید که کامپیوتر شما به درستی کار می کند، تمام نرم افزارهای مورد نیاز را نصب می کند و دقت کنید که مرورگرتان به روز باشد. اگر این دوره از ابزارهای خاصی استفاده می کند، آنها را زودتر آزمایش کنید تا مطمئن شوید بر روی سیستم شما کار می کنند، تا بتوانید تمام توجه خود را بر مطالب درس متمرکز کنید و ایرادات فناوری از توجه شما نسبت به درس نکاهد. همچنین به عنوان یک دانشجوی آنلاین با چگونگی استفاده از کتابخانه دانشگاه  آشنا شوید.

 1. سازمان یافته بمانید.

مانند هر دوره دیگری، ولی به طور خاص برای یک دوره آنلاین، چیزی که مهم است این است که سازمان یافته بمانید. تمام فایل هایتان را طوری سازمان دهی کنید که برایتان کاملا مفهوم باشد. همچنین عاقلانه است که یک کپی از هر چیزی که ارائه میکنید داشته باشید زیرا ممکن است به دلیل پیش آمد یک مشکل فناوری، سیستم از شما بخواهد دوباره آن را ارائه دهید. یادتان نرود که مانند هر کلاس دیگری درحالی که مشغول خواندن یا تماشای سخنرانی هستید حتما یادداشت برداری نمایید.

 1. زمان را عاقلانه مدیریت کنید

بخشی از ویژگی سازمان یافته ماندن که خیلی هم مهم است این است که  توانایی های قدرتمند مدیریت زمان داشته باشید. دوره های آنلاین مطمئنا در مورد زمان مطالعه تان به شما انعطاف پذیری زیادی می دهند، اما این بدان معنا نیست که شما مطالعه نکنید! درست همانطور که ممکن است در یک کلاس حضوری به صورت مرتب و هفتگی خود را برای یک پرسش و پاسخ کلاسی آماده می کنید، شما می بایست برنامه ریزی کنید تا زمان خود را (به مقدار کافی ) در تقویمتان به مطالعه مطالب ارائه شده در دوره آنلاین و تکمیل تکالیف اختصاص دهید. همانطور که در کلاس های حضوری چنان به کلاس و درس تعلق دارید که خانواده و دوستانتان می دانند در آن زمان ها در دسترس نیستید در مورد کلاس های آنلاین هم به همان جدیت برای اطرافیان خود محدودیت قائل شوید و به طور مداوم و غیر منقطع از فضایی که برای شرکت در کلاس درس آنلاین تدارک دیده اید استفاده نمایید. برنامه دقیق تکالیف درسی خود در زمان معین را با اضافه کردن آنها به تقویم شخصی خود دائما تحت نظر داشته باشید.

 1. با همسالان و مربیانتان ملاقات داشته باشید.

علی رغم اینکه شما به تنهایی با کامپیوتر خود کار میکنید، تنها نیستید! درست مثل زمانی که در یک کلاس حضوری شرکت می کنید در کلاس آنلاین هم برخورد با مربیان و همسالانتان برای کسب تجارب مشترک و غنی بسیار ضروری است. خیلی از دوره های آنلاین فعالیت های اولیه ی آشنایی دارند تا بتوانید همکلاسی هایتان را بشناسید. اگرکلاس آنلاین شما فاقد این فعالیتها بود، با اطمینان تمام از مسیر کلاس پا را فراتر گذاشته و خود را به دیگران معرفی نمایید. این ها افرادی هستند که شما در طول ترم تحصیلی با آنها کار می کنید و برای ایجاد روابط قوی بین اعضای کلاس هزینه مالی پرداخت می شود.! لذا فقط به گفتن یک سلام بسنده نکرده و عقب ننشینید بلکه همچنان ارتباط خود را با بقیه حفظ کنید!

 1. در صورت لزوم راهنمایی بخواهید.

فضای آنلاین باید فضای تعامل باشد نه انزوا. اگرچه که معلم شما را نمی بیند تا هنگام بحث و گفتگو از زبان بدن شما متوجه منظورتان شود. در هر صورت او آنجاست تا به شما کمک کند، حتی اگر هیچ گاه این موقعیت پیش نیاید که شخص او را ببینید. در حقیقت، بسیاری از دانش آموزان در نظرسنجی پس از دوره در ایلینوی گزارش داده اند که میزان حضور و دسترسی به استاد در دوره آنلاین نسبت به کلاس حضوری مساوی و حتی گاهی بیشتر نیز بوده است.