بالا

واقعیت افزوده چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

واقعیت افزوده چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

واقعیت افزوده چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

واقعیت افزوده چیست و چه کاربردهایی دارد؟

Augmented Reality یا همان واقعیت افزوده در معنا به روشهایی گفته میشود که به واقعیت و عین ، امکانات و ویژگی های بیشتری اضافه می کند.و باعث درک و سرعت عمل بیشتری می شود.عملا پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی بوجود می آورد.

واقعیت افزوده در دنیای امروز هر غیر ممکنی را ممکن می سازد و کاربردهای این تکنولوژی روز به روز در حال بیشتر شدن می باشد

ایده ی اولیه واقعیت افزوده برای نخستین بار در سال ۱۹۹۰ توسط توماس کادل ، یکی از ار کارمندان شرکت هواپیما سازی بوئینگ مطرح شد توماس کادل زمانی که در بوئینگ به کارکنان، برای سرهم کردن کابل‌ها در هواپیما کمک می‌کرد، مفهوم واقعیت افزوده را ابداع کرد.

در این زمان، واقعیت افزوده را می توان در دو نوع گوشی های هوشمند و عینکهای پوشیدنی معرفی کرد.

واقعیت افزوده بر روی گوشی های هوشمند:

در این حالت نرم افزار واقعیت افزوده بر روی گوشی هوشمند نصب و امکانات واقعیت افزوده را به گوشی شما اضافه می کند.تصاویر توسط دوربین گوشی هوشمند به عنوان ورودی به نرم افزار واقعیت افزوده داده می شود و پردازش تصویر انجام شده و متناسب با آن ، اطلاعات دیجیتالی که می تواند تصاویر ، صدا و … باشد قابل استفاده می باشد.

واقعیت افزوده بصورت گجتهای پوشیدنی که روز به روز به لیست شرکتهای توسعه دهنده آن افزوده می شود و در حال تسخیر جهان واقعیت افزوده می باشند که می توان عینک های واقعیت افزوده طراحی شده توسط شرکتهای مطرحی چون گوگل و سونی یا هولو لنز شرکت ماکروسافت را نام برد.

البته شما مسلما نمونه های واقعیت افزوده را در بعضی بازی ها یا فیلمها مشاهده کرده اید.به عنوان مثال در سری فیلم های نابودگر ، تمام روباتهای نابودگر از سری T-800 به بعد از تکنولوژی واقعیت افزوده برای دیدن اجسام و محیط استفاده می کردند.

در فیلم مرد آهنی ، تونی استارک از واقعیت افزوده در جهت طراحی و ساخت لباسش استفاده می کرد.همچنین در فیلم پلیس آهنی می توان به نمونه هایی از واقعیت افزوده قبل از اجرایی شدن معرفی کرد.

نرم افزار های مختلفی وجود دارند که امکان واقعیت افزوده بر روی گوشی های هوشمند مجهز به سیستم عامل های iOS,Android را فراهم می کنند.از بین آنها به نرم افزار Layar و دریچه واقعیت افزوده که از تکنولوژی واقعیت افزوده از نوع پردازش تصویر استفاده می کند می توان نام برد.

واقعیت افزوده از نوع ویدیو:فرض کنیم اطلاعیه ای در ماهنامه که توسط سردبیر قرایت شده است در ماهنامه درج شده است.و کاربر تمایل دارد این اطلاعیه را از زبان سردبیر به صورت ویدیویی مشاهده کند.که با واقعیت افزوده این ویژگی امکان پذیر خواهد بود.بدین شکل که کاربر نرم افزار موبایل را اجرا کرده و با نگاه داشتن دریچه دوربین بر روی تصویر سردبیر ، کلیپ مرتبط با آن از سرور دریافت و شروع به پخش می کند.

واقعیت افزوده از نوع ۳D : در این حالت کاربر عملیات مثال قبل را اجرا کرده ، و به محض اسکن تصویر محصول چاپ شده ، محصول بصورت کاملا سه بعدی قابلیت مشاهده بوده و کاربر می تواند محصول را از زوایای مختلف مشاهده نموده و یا حتی درب محصول را باز نماید.

یا مسابقه ای در ماهنامه عنوان شده که با مشاهده آن از نگاه واقعیت افزوده ، فرم پاسخ به مسابقه باز شده و کاربر آن را تکمیل و ثبت می نماید.و دیگر نیازی به ارسال پیامک یا ایمیل وجود نداشته و همه ی مسابقات خیلی برنامه ریزی شده اجرا خواهند شد.

واقعیت افزوده از نوع کاتالوگ: در این حالت ، به کاربر اطلاعات تکمیلی مرتبط با محصول را نمایش داده و کاربر قادر به تصمیم گیری بهتر و سریعتری خواهد بود.

نمونه هایی از کاربردهای واقعیت افزوده دریچه در صنعت مطبوعات

۱ – شما در حال مطالعه ی یکی از هفته نامه های پر مخاطب می باشید که در داخل یکی از صفحات این هفته نامه ، تصویر کوچک و متن مرتبط با سخنرانی ریاست جمهوری ایران در سازمان ملل چاپ شده است که با نصب نرم افزار واقعیت افزوده نیک مدرن و نگاه داشتن دوربین گوشی هوشمند خود بر روی تصویر کوچک، ویدیوی کامل این خبر را مشاهده نمایید.

۲- فرض کنیم اطلاعیه ای که توسط سردبیر قرایت شده است در ماهنامه درج شده است.و کاربر تمایل دارد این اطلاعیه را از زبان سردبیر به صورت ویدیویی مشاهده کند.که با واقعیت افزوده نیک مدرن این ویژگی امکان پذیر خواهد بود.بدین شکل که کاربر نرم افزار موبایل را اجرا کرده و با نگاه داشتن صفحه دوربین بر روی تصویر سردبیر ، کلیپ مرتبط با آن از سرور دریافت و شروع به پخش می کند.

۳- یا مسابقه ای در ماهنامه درج شده که با مشاهده آن از نگاه واقعیت افزوده نیک مدرن ، فرم پاسخ به مسابقه باز شده و کاربر آن را تکمیل و ثبت می نماید.و دیگر نیازی به ارسال پیامک یا ایمیل وجود نداشته و همه ی مسابقات خیلی برنامه ریزی شده و با کمترین هزینه اجرا خواهند شد.

۴- در روزنامه ای ، اخبار مرتبط با نتایج انتخابات مجلس وجود دارد.در دوره انتخابات دو مشکل اساسی برای روزنامه ها وجود دارد که کاربران را جذب شبکه های تلویزیونی می کند.مورد اول عدم نمایش اطلاعات مرتبط با انتخابات بصورت لحظه ای و مورد دوم نیز محدودیت در چاپ تمامیه این مطالب در این بخش می باشد که باعث می شود روزنامه ها تنها به مهمترین رویدادها پرداخته و ما بقیه رویداد ها بدلیل نداشتن بودجه کافی جهت چاپ یا سیاست موسسه ، چاپ آنها را متوقف یا به زمان دیگری موکول کند .اما با واقعیت افزوده نیک مدرن ، روزنامه ی کاغذی تبدیل به یک پورتال کاملا خبر رسانی شده که این امر موجب می شود کاربر نیازی به گشت و گذار در سایتهای مختلف و روزنامه های دیگر نداشته و اطلاعات و آمار مورد نظر و لحظه ای را بدون توقف مشاهده نماید.که در این مدل می توان هم در پورتال واقعیت افزوده نیک مدرن اطلاعات را وارد نمود یا اطلاعات را با استفاده از وب سرویس یا RSS از پورتال خبری روزنامه دریافت و به مخاطب نمایش داد.

۵ – می توان تبلیغی از ثبت نام کارگاه آموزشی را در هفته نامه ، چاپ و ثبت نام و پرداخت آن از طریق واقعیت افزوده نیک مدرن و بخش فروشگاه نرم افزار بسادگی انجام پذیرد.یا بخش ثبت نام پورتال هفته نامه بصورت خودکار باز شود.

۶- به عنوان مثال شما در حال مطالعه ی یکی از صفحات روزنامه یا مجله می باشید ، و بر روی این صفحه تبلیغ خودروی لکسوز مدل ۲۰۱۵ چاپ شده است که کاربر با استفاده از نرم افزار واقعیت افزوده و نگاه داشتن دریچه دوربین گوشی هوشمند خود ،می تواند ویدیوی این محصول را مشاهده نماید.

نرم افزار دریچه واقعیت افزوده که هر دو سیستم عامل iOS,Android پشتیبانی می کند ، امکان ایجاد واقعیت افزوده دلخواه را در کمتر از ۵ دقیقه محیا می سازد.

همین حالا می توانید واقیت افزوده را از نگاه دریچه تست کنید!

پس از دانلود و نصب نرم افزار ، هر یک از تصاویر زیر را از دریچه دوربین مشاهده و بر روی آیکن کلیک نمایید.پس از لحظاتی کوتاه و دریافت اطلاعات مرتبط با تصویر واقعیت افزوده ، می توانید واقعیت افزوده آن را مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید که گوشی هوشمند شما می بایست به اینترنت متصل باشد.